27.05.2019

II konferencja Ograniczanie zagrożeń zawodowych i wypadkowych - dobre praktyki

   23 maja 2019 roku Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy zorganizował drugą konferencję „Ograniczanie zagrożeń zawodowych i wypadkowych – dobre praktyki”. Wydarzenie zlokalizowano w Operze Nova.

   Główną Ideą, która przyświecała organizatorom było oddziaływanie na świadomość pracodawców i pracowników oraz ludzi nauki w zakresie wdrażania podwyższonych standardów w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz promowanie dobrych praktyk ograniczających negatywne skutki zagrożeń w środowisku pracy.

   Patronat honorowy nad konferencją objął Piotr Całbecki, Marszałek Województwa oraz Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko- Pomorski. Wydarzenie odbyło się w roku obchodów stulecia działalności Inspekcji Pracy. Jubileuszowym akcentem była historyczna prelekcja Okręgowego Inspektora Pracy Zbigniewa Studzińskiego oraz projekcja filmu stworzonego na okoliczność obchodów.

   Podczas Konferencji głos zabrał Poseł Tomasz Latos, który wyraził nadzieję, że prelekcje zainspirują pracodawców, aby zatroszczyli się o swoich pracowników. Poseł Ewa Kozanecka życzyła aby spotkanie przyniosło cenne wnioski i było impulsem wprowadzania w przedsiębiorstwach prawidłowych rozwiązań w zakresie skutecznego zarządzania bezpieczeństwem pracy.

   W części artystycznej konferencji publiczność wysłuchała koncertu kwartetu smyczkowego Virtuoso.

   W trakcie spotkania zostało poruszone bardzo ważne zagadnienie, które dotyka każdego z nas - stres. Doktor Maciej Michalak, z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zreferował zagadnienia związane ze stresem w miejscu w pracy. Postęp technologiczny ogranicza stresogenną rolę fizycznych zagrożeń w pracy, udaje się redukować takie czynniki jak zapylenie czy hałas, jednak nieustannie rosną wymagania konkurencyjności i innowacyjności, a co za tym idzie odczuwanie stresu związanego z intensywnością pracy i niepewnością wobec pracy na przyszłość. Doktor Agnieszka Siomek-Górecka z Collegium Medicum w Bydgoszczy, uświadomiła publiczności jakie są biologiczne skutki stresu i przemęczenia. Analiza przyczyn wypadków przy pracy wskazuje na zachowanie pracownika jako istotnego czynnika ryzyka błędów, dużo istotniejszego jak stan maszyn i urządzeń w pracy. Ostatecznie każda przyczyna błędów jest wynikiem decyzji człowieka.

   W dalszej części spotkania zaproszeni goście przedstawili praktyczne sposoby ograniczania wypadkowości i zagrożeń, które stanowią cenny przykład do naśladowania. Dariusz Szymański, ekspert w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, przedstawił wdrożony przez siebie program „Behaviour change”. Dobre praktyki związane z kulturą bezpieczeństwa zaprezentował Andrzej Olszewski, dyrektor Miko Pac. Przedsiębiorcy świadomie inwestujący w bezpieczeństwo i higienę pracy, wdrażający ponadstandardowe i innowacyjne rozwiązania w swojej firmie wiedzą, że w ten sposób nie tylko zapobiegają wypadkom i chorobom zawodowym, ale również budują pozytywny wizerunek swojej firmy, stanowiący zasadniczy element sukcesu.          

    Liczymy, że dzięki takim wydarzeniom jak II Konferencja Ograniczanie zagrożeń zawodowych i wypadkowych – dobre praktyki, odnotowane zostaną wymierne efekty z zakresu poprawy bezpieczeństwa na wielu stanowiskach pracy, co przełoży się na znacznie zmniejszenie liczby wypadków.

IMG4460
 

IMG4456
IMG4458
IMG4475
IMG4465
IMG4477
IMG4485
IMG4479
IMG4487
 


GIP Przejdź do GIP
Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

Wypadki


  • banner146332
  • banner146333
  • banner146331
  • banner201672
  • banner193273