01.06.2017

Posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie

Dnia 09 maja 2017 r. w Cementowni Kujawy w Bielawach odbyło się kolejne posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Bydgoszczy. W spotkaniu uczestniczyli sygnatariusze lokalnego Porozumienia dla Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie z 2014 r. oraz członkowie grupy roboczej.

Uczestników posiedzenia powitali: Stanisław Sobczyk Dyrektor Cementowni Kujawy w Bielawach, Jarosław Wilk - Dyrektor Działu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia LafargeHolcim Polska oraz Bogdan Drzastwa p.o Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy, który zapewnił uczestników o popieraniu przez Głównego Inspektora Pracy wszelkich działań zmierzających do poprawy warunków pracy pracujących.

Dyrektor Stanisław Sobczyk przedstawił historię zakładu od 1860 roku oraz działania inwestycyjne w latach 2016 i 2017 roku, na które przeznaczono 400 mln złotych. Podejmowane działania w tym prowadzone inwestycyjne skutecznie poprawiają warunki pracy w wyniku czego nie zarejestrowano wypadków przy pracy w okresie ostatnich dwóch i pozwoliły utworzyć 24 miejsca pracy.

Kolejnym punktem programu posiedzenia była wizyta na wieży wymiennika ciepła na wysokości 129 m oraz na budowie Magazynu Paliw Alternatywnych. Na placu budowy dokonano oceny funkcjonowania przyjętych deklaracji przez sygnatariuszy Porozumienia dotyczących środków ochrony indywidualnej, prac na wysokości i w wykopach oraz zadaniowej oceny ryzyka zawodowego. Pracownicy wykonujący pracę na budowie znali zagrożenia wynikające z przedstawionej oceny ryzyka zawodowego i stosowali środki profilaktyczne określone w ocenie.

Następnie uczestnicy posiedzenia zostali zapoznani przez Bartosza Bolińskiego koordynatora grupy roboczej z propozycją deklaracji dotyczących Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BIOZ) oraz Zadaniowej Oceny Ryzyka Zawodowego (ZOR), które będą obowiązywać na budowach realizowanych przez Sygnatariuszy porozumienia.

Wywiązała się dyskusja, której moderatorem był nadinspektor Roman Wzorek. Prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki - przewodniczący Rady podziękował za profesjonalne przygotowanie prezentacji dotyczących proponowanych deklaracji i podkreślił, że sukcesem są krótkie i zrozumiałe deklaracje. Następnie Katarzyna Wasilewska kierownik działu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia LafargeHolcim podzieliła się doświadczeniami z wprowadzanych rozwiązań systemowych. Dyrektor Wydziału Infrastruktury Kujawsko- Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Zygmunt Borkowski podziękował za zaproszenie i podkreślił, że duże wrażenie robi dobra organizacja dużego zakładu oraz praca Rady ds. Budownictwa przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Bydgoszczy w inicjowaniu dobrych praktyk. Dodał, że bezpieczeństwo jest dobrem dla firm w dłuższej perspektywie, a każdemu pracownikowi zależy na bezpiecznej pracy.

Na zakończenie posiedzenia nastąpiło uroczyste przyjęcie i podpisanie przez Sygnatariuszy porozumienia deklaracji dotyczących Planu Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BIOZ) oraz Zadaniowej Oceny Ryzyka Zawodowego (ZOR).

autor: R.W


GIP Przejdź do GIP
Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345

Wypadki


  • banner146333
  • banner146332
  • banner146331