07.09.2017

V Konferencja "Osoba niepełnosprawna w zatrudnieniu"

IMG3047
 

Dnia 6 września 2017 r. w siedzibie Urzędu Dozoru Technicznego Oddział w Bydgoszczy odbyła się V Konferencja „Osoba niepełnosprawna w zatrudnieniu”, organizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy, przy współudziale, Stowarzyszenia Bez Ograniczeń w Bydgoszczy, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Oddziału Kujawsko-Pomorskiego oraz Zespołu Szkół nr 19 w Bydgoszczy. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: „Życie można zacząć wiele razy”.

 

Mały Festiwal Ty i Ja w Bydgoszczy

 

Konferencja była wydarzeniem współtowarzyszącym IV Małemu Festiwalowi Filmowemu Ty i Ja. Impreza zorganizowana 4 września 2017 r. w Bydgoskim kinie Helios w ramach Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja w Koszalinie zgromadziła osoby niepełnosprawne oraz zajmujące się problematyką tej grupy społeczeństwa. Stając się wydarzeniem zwracającym uwagę na problemy osób z różnego rodzaju dysfunkcjami, organizatorzy podjęli dzia­łania na rzecz pełnej in­te­gracji spo­łecznej. Głównym celem wy­da­rzenia jest zwięk­szanie świa­do­mości o nie­peł­no­spraw­ności, kre­owanie po­zy­tyw­nego wi­ze­runku osoby nie­peł­no­sprawnej a przede wszystkim ła­manie stereotypów.

 

„Życie można zacząć wiele razy”

 

Takie hasło przyświecało tegorocznej konferencji „Osoba niepełnosprawna w zatrudnieniu” Wydarzenie zorganizowane dwa dni po IV Małym Festiwalu Ty i Ja zgromadziło osoby niepełnosprawne, pracodawców już zatrudniających lub chcących zatrudnić takie osoby oraz organizacje, które prowadzą działalność skupiająca się na problemach osób z różnego rodzaju dysfunkcjami.

Program przedsięwzięcia, obejmował dziewięć prelekcji zaprezentowanych przez osoby niepełnosprawne, przedstawicieli instytucji i pracodawców. Patronat honorowy nad konferencją objęli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Główną ideą tegorocznej edycji konferencji było pokazanie, że wejście na rynek pracy osoby niepełnosprawnej lub powrót do pracy po wypadku są możliwe.

Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, zarówno w aspekcie doboru prelegentów jak i tematów, aby udowodnić, że wiele spośród osób niepełnosprawnych, z powodzeniem realizuje się zawodowo oraz w życiu rodzinnym. Ponadto ważnym elementem konferencji było promowanie dobrych praktyk w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwiększanie świadomości społecznej wśród pracodawców, a przede wszystkim - przełamywanie barier w podejściu do niepełnosprawności.

 

Wydarzenie wielowymiarowe

 

Konferencję rozpoczął p.o. Okręgowego Inspektora Pracy Bogdan Drzastwa. Witając gości, Inspektor wspomniał niedawno zmarłego Głównego Inspektora Pracy Romana Giedrojcia, prosząc przybyłych o uczczenie Jego pamięci chwilą ciszy. Po momencie zadumy nastąpiło przywitanie gości oraz wyrażenie nadziei pokładanych w wydarzeniu.

Konferencja składała się z dwóch paneli, z których pierwszy poświęcony był doświadczeniom osób niepełnosprawnych, zaś drugi, specjalistyczny dotyczył wsparcia dla osób niepełnosprawnych oraz pracodawców.

W trakcie pierwszego panelu konferencji prelegenci opowiadali o swojej niepełnosprawności oraz codziennych zmaganiach z barierami społecznymi, w tym związanymi z aktywizacją zawodową. Doświadczenia, którymi podzielili się z uczestnikami konferencji, pokazują, jak ważne jest promowanie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.

W drugim panelu konferencji głos zabrali eksperci, którzy zaprezentowali aspekty merytoryczne aktywizacji osób z dysfunkcjami ruchu i możliwości finansowania wsparcia pracodawców w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. przedstawiciele Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, samorządu województwa Kujawsko-Pomorskiego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy oraz Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w Bydgoszczy.

Dodatkowe informacje na temat zatrudniania osób niepełnosprawnych można było uzyskać również przy stoiskach konsultacyjno – informacyjnych.

Moderatorami konferencji byli: Monika Kania, prezes Stowarzyszenia Bez Ograniczeń i Roman Wzorek, nadinspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy.

autor: K.N.


GIP Przejdź do GIP
Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123

Wypadki


  • banner146332
  • banner146333
  • banner146331