Dodano: 28 kwietnia 2025
2:45 minut
M.G.

W dniu 25 kwietnia 2025 r. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Ochrony Pracy zwołane w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych przypadającym w dniu 28 kwietnia.

Patronat nad obradami objął wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski.

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele parlamentu, pracodawców, związków zawodowych, świata nauki, instytucji działających w zakresie ochrony pracy, eksperci zajmujący się problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy, a także Okręgowi Inspektorzy Pracy z całego kraju.

Podczas wydarzenia odbyła się konferencja „Stop mobbingowi, jak budować zdrowe i bezpieczne środowisko pracy” na której Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki wygłosił prelekcję „Mobbing- rozpoznawanie, przeciwdziałanie i konsekwencje”.

Obrady zakończyły się przyjęciem apelu:

Apel do Sejmu RP w związku z Dniem Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy przypadającym w dniu 28 kwietnia.

My, uczestnicy uroczystej sesji Rady Ochrony Pracy XII kadencji z okazji Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, obchodzonego przez ruch związkowy jako Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, apelujemy do Sejmu RP o działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób wykonujących pracę w Polsce. Biorąc pod uwagę nowe wyzwania związane z transformacją pracy, a także pamięć o tysiącach ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych, jak również o wszystkich osobach, które ucierpiały w związku ze świadczoną pracą, apelujemy o podjęcie wspólnego wysiłku w celu kształtowania jeszcze bezpieczniejszego środowiska pracy.

Nowe zjawiska na rynku pracy, nowe technologie i narzędzia pracy sprzyjają refleksji nad tym, jak zapewnić bezpieczne warunki pracy wszystkim pracującym w Polsce. Ta refleksja powinna służyć wypracowaniu odpowiednich i nowoczesnych rozwiązań prawnych wzmacniających kulturę bezpieczeństwa pacy w Polsce.

W tym roku zwracamy uwagę w szczególności na osoby poszkodowane w wyniku niepożądanych zjawisk w stosunkach zatrudnienia, takich jak przemoc, mobbing czy dyskryminacja. Nikt nie powinien pracować w warunkach naruszających jego – czy jej – dobrostan. Corocznie ponosimy ogromne koszty z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, które właściwie trudno prawidłowo oszacować. Są to między innymi koszty leczenia, absencji chorobowych, rehabilitacji, niezdolności do pracy, obniżonej efektywności, wydatków na rekrutację, kształcenie pracowników. Najpoważniejsze jednak koszty ponoszą sami poszkodowani, ich rodziny i bliscy, nie tylko w wymiarze finansowym, ale przede wszystkim w sferze zdrowia psychicznego.

Główny Urząd Statystyczny właśnie poinformował, że w 2024 roku 67 tysięcy osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy, około 200 osób zginęło. To ciągle zbyt wiele. Szczególnie ważną rolę w zakresie kształtowania kultury bezpieczeństwa pracy ma do odegrania Sejm RP jako najwyższy organ władzy ustawodawczej, posiadający narzędzia służące wsparciu kultury bezpieczeństwa, za pomocą ustaw regulujących stosunki i warunki pracy.

Apelujemy o silne i skuteczne wsparcie projektów i rozwiązań na rzecz ochrony pracy i poprawy bezpieczeństwa pracy w Polsce.

Relacja z posiedzenia:

https://sejm.gov.pl/sejm10.nsf/transmisje_arch.xsp#8C9DFE70F9895D57C1258C75002EE3B5

Galeria