• RSS
  • Wersja tekstowa
05.07.2019 Artykuł archiwalny

Posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie

Okręgowy Inspektor Pracy w Bydgoszczy Zbigniew Studziński i sygnatariusze lokalnego Porozumienia dla Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie podpisali VII deklarację dotyczącą bezpieczeństwa przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących.

            Posiedzenie Rady odbyło się 25 czerwca 2019  na budowie w Toruniu. W pierwszej części członkowie Rady i Sygnatariusze zwiedzili budowę i zapoznali się ze standardami bezpieczeństwa pracy stosowanymi przez generalnego wykonawcę firmę ERBUD Sp. z o.o Oddział w Toruniu.  

W drugiej części Okręgowy Inspektor Pracy Zbigniew Studziński odczytał list Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka, który podziękował członkom Rady i sygnatariuszom  Porozumienia w Bydgoszczy za zaangażowanie i tworzenie standardów bezpieczeństwa pracy.

Kierownik budowy Marcin Czajka i specjalista ds. bezpieczeństwa i higieny pracy Jarosław Balewski przedstawili dobre praktyki stosowane na realizowanej budowie w Toruniu.

Następnie Marzena Jędrzejewska przedstawiła stan wypadkowości w budownictwie w województwie kujawsko –pomorskim na tle statystyk krajowych. Z analizy wypadków w okresie od 2011 do 2014 oraz 2014 do 2018 czyli po podpisaniu deklaracji Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie wynika, że nastąpił spadek wypadków liczby wypadków śmiertelnych i ciężkich w podmiotach zatrudniających od 10 pracowników i więcej. Niepokój budzi wzrost o 3 % liczby wypadków śmiertelnych w firmach zatrudniających do 9 pracowników przy jednoczesnym spadku o 11,3 % liczby wypadków ciężkich.

Natomiast Michał Wasilewski koordynator krajowego Porozumienia omówił dobre praktyki stosowane na budowach prowadzonych przez Sygnatariuszy i przedstawił wnioski dotyczące nowego podejścia między innymi do szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Podczas posiedzenia podpisano siódmą deklarację dotyczącą bezpieczeństwa przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących.

Dyskusję otworzył Przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie prof. dr hab. inż. Adam Podhorecki, który podkreślił znaczenie lokalnego Porozumienia i skutków stosowania dobrych praktyk oraz przyjętych standardów przez Sygnatariuszy i podwykonawców.

Wiceprezes Zarządu Dyrektor Przemysłowy Cementu grupy Lafarge Stanisław Sobczyk podkreślił znaczenie dobrych standardów dla bezpieczeństwa pracy na tle doświadczeń z innych krajów między innymi Stanów Zjednoczonych, Afryki Południowej, Niemiec, Rumunii, Mołdawii. Kultura bezpieczeństwa organizacji wpływa na nabywanie umiejętności stosowania dobrych praktyk przez pracowników co wpływa na poziom bezpieczeństwa pracy.

            Na zakończenie głos zabrał Zbigniew Studziński i podziękował członkom Rady i Sygnatariuszom za zaangażowanie i stosowania dobrych praktyk na budowach. Natomiast moderator posiedzenia Roman Wzorek podziękował za współpracę z Radą, Sygnatariuszami i grupą roboczą Porozumienia dla Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie oraz życzył dalszej skutecznej pracy na rzecz podnoszenia na wyższy poziom kultury bezpieczeństwa pracy.

autor: RW


GIP Przejdź do GIP Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Wypadki