05.09.2019 Artykuł archiwalny

VII Konferencja Osoba niepełnosprawna w zatrudnieniu

3 września 2019 roku w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, odbyła się VII konferencja Osoba niepełnosprawna w zatrudnieniu, pod hasłem „Absolwent i co dalej?” 

     W spotkaniu zorganizowanym pod patronatem wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza oraz marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego, uczestniczył zastępca Głównego Inspektora Pracy Bogdan Drzastwa oraz Parlamentarzyści: poseł Ewa Kozanecka, członek Rady Ochrony Pracy oraz senator Andrzej Kobiak.

   Konferencję rozpoczęli organizatorzy: Okręgowy Inspektor Pracy Zbigniew Studziński, Aleksandra Gierej - Dyrektorka Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz prof. WSG dr Marka Chamota – Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki.

   zstudzinski
Zbigniew Studziński wskazał, że należy zwiększać świa­do­mość społeczną o osobach nie­peł­no­spraw­nych, kre­ować po­zy­tyw­ny wi­ze­runek osoby nie­peł­no­sprawnej jako pracownika oraz działać na rzecz pełnej in­te­gracji spo­łecznej, do czego przyczyniają się przedsięwzięcia takie jak konferencja „Osoba niepełnosprawna w zatrudnieniu”.

   Poseł Ewa Kozanecka, członek Rady Ochrony Pracy, wskazywała na efektywne wykonywanie pracy przez osoby niepełnosprawne oraz ich duże zaangażowanie w pracy. 

  drzastwa
 Bogdan Drzastwa odczytał list Wiesława Łyszczka, Głównego Inspektora Pracy, który wyraził przekonanie, że konferencja przyczyni się do skutecznego wsparcia i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz wskazał na korzyści płynące z zatrudniania osób niepełnosprawnych.

   Wydarzenie ubarwił występ podopiecznych Specjalnego Ośrodeka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy, którzy zaprezentowali niebywałe talenty wokalne.

  agierej
 Podczas konferencji podkreślano rolę instytucji w przełamywaniu barier i wyrównywaniu szans oraz czynnik rehabilitacji społecznej poprzez pracę. Podczas spotkania wygłoszono wiele interesujących referatów. 

   Grzegorz Meler, nadinspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy omówił zatrudnianie osób niepełnosprawnych w świetle obowiązujących przepisów prawa. Uczestnicy zostali zapoznani również z formami wsparcia osób niepełnosprawnych, które przybliżył Jarosław Góźdź, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Bydgoszczy.  Mikołaj Piekut, pełnomocnik Kanclerza i Rektora WSG ds. Osób Niepełnosprawnych, omówił temat niepełnosprawnych wśród studentów. O trudnej drodze od nauki do pracy opowiedziała Lucyna Karnowska, kierownik Zakładu Aktywizacji Zawodowej w Tucholi. 

W drugiej części konferencji Andrzej Maczassek przybliżył działalność Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym Wsparcia „Jestem” z Torunia, na przykładzie Marka Szporka, który po wystąpieniu kolegi, sam opowiedział o swoich doświadczeniach związanych z rehabilitacją społeczno-zawodową. Bartosz Paduch z Fundacji na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” z Torunia, zdradził przepis na sukces, jakim według niego jest zatrudnienie wspomagane.  Anna Drozdowska, dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu wygłosiła prelekcję „Absolwenci szkół i ich przysposobienie do pracy”. Mocnym akcentem konferencji była autoprezentacja Radosława Bieńkowskiego, pracownika Marwit Sp. z o.o., który podzielił się swoją osobistą historią, wygłaszając poruszający referat: „Moja droga do samodzielności w pracy”.

    Gmeler
Dodatkowe informacje na temat zatrudniania osób niepełnosprawnych można było uzyskać również przy stoiskach konsultacyjno–informacyjnych Ośrodka im. L. Braille'a z Bydgoszczy, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy, Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, oddział Kujawsko - Pomorski w Toruniu oraz Wyższej Szkoły Gospodarki. Podczas konferencji uczestnicy mogli obejrzeć wystawę stworzoną na okoliczność stulecia Inspekcji Pracy.

Prowadzącym konferencję był dziennikarz Krzysztof Głombowicz.

 GIP Przejdź do GIP
Porady prawne

Kalendarium

PWŚCPSN
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112

Wypadki


  • banner146332
  • banner146333
  • banner146331
  • banner201672