• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

18.05.2023

Konferencja „Zagrożenia przy pracach budowlanych i koordynacja BHP na budowach”- relacja

17 maja 2023 r. w Auli Novum Auditorium Politechniki Bydgoskiej przy ul. Prof. Kaliskiego 7 w Bydgoszczy odbyła się Konferencja „Zagrożenia przy pracach budowlanych i koordynacja BHP na budowach” zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy przy współudziale Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

Wydarzenie zorganizowano w ramach trwającego Tygodnia Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, patronat medialny: TVP3 BYDGOSZCZ, Polskie Radio PiK, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Nowości Toruńskie oraz naszemiasto.pl.

Myślą przewodnią i zarazem celem konferencji było szerzenie wiedzy na temat przestrzegania przepisów i zasad bhp przy wykonywaniu robót budowlanych oraz aspektów związanych z koordynowaniem prac budowlanych.

Grupą docelową byli pracodawcy, przedsiębiorcy, studenci i absolwenci kierunków budowlanych, stowarzyszenia oraz organizacje.

Podczas wydarzenia popularyzowano dobre praktyki z obszaru szeroko rozumianego prawa pracy m.in. wśród studentów i osób wkraczających na rynek pracy. Dodatkową atrakcją był  Demovan, w którym eksponowane były wysokojakościowe produkty BHP. Ponadto zaprezentowano systemy chroniące przed upadkiem z wysokości  wraz z pokazami ich zastosowania.

Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Waldemar Adametz powitał gości, a następnie odczytał list Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko adresowany do uczestników oraz list Przewodniczącego Związku Zawodowego „Budowlani”, Zastępcy Przewodniczącego Rady Ochrony Pracy Zbigniewa Janowskiego.

Podczas wydarzenia rolę koordynatora bhp na budowie przedstawił Marcin Woźniak, p.o. nadinspektora pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Bydgoszczy.

Dr inż. Marcin Karwasz z Politechniki Bydgoskiej omówił specyfikę zagrożeń w drogowych robotach budowlanych realizowanych w warunkach czynnego ruchu drogowego.

Kamila Lutyńska z Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy przedstawiła zgromadzonym działalność kontrolną WINB.

Marcin Chrapkowski z centrum szkoleniowego „Wysoko Nisko” podzielił się informacjami, jak zabezpieczyć miejsce pracy na wysokości.

Bezpieczeństwo pracy na budowie w ujęciu generalnego wykonawcy przedstawił Paweł Majkowski z firmy Budimex.

Następnie pod Aulą Auditorium Novum, w której odbywała się konferencja był pokaz pn. „ABC pracy na wysokości- rozwiązania, które minimalizują możliwość wypadku przy pracach na wysokości”. Prowadzący pokaz przedstawiciele firmy Horus Innowacyjne Materiały Przemysłowe Sp. z o. o. Justyna Gdaniec i Łukasz Wilk przy wozie demonstracyjnym eksponowali wysokojakościowe produkty BHP. Był również pokaz z użyciem żurawika do podwieszania pracownika w szelkach do pracy na wysokości podczas którego uczestnicy dowiedzieli się, jak postępować z pracownikiem, który czeka na pomoc po upadku z wysokości.

Remigiusz Kwiatkowski z firmy Erbud S.A. wygłosił prelekcję dot. budowania świadomości i kultury BHP w budownictwie poprzez wspólne działania Sygnatariuszy Małego Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Paweł Bidziński z firmy Betpol S.A. omówił dobre praktyki w budownictwie, a Marcin Łapacz członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny
Pracy Oddział w Toruniu budowanie bezpieczeństwa.

Ostatnią prelekcję wygłosiła Grażyna Kodan, inspektor pracy z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy. Tematem wystąpienia były zagrożenia na budowach w aspekcie kontroli organów Państwowej Inspekcji Pracy.

Wydarzenie było transmitowane on-line, dla zainteresowanych, którzy nie mogli uczestniczyć w konferencji istnieje możliwość wyświetlenia wydarzenia na youtube.

Link do wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=M-zPOa2gHIA

Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy zorganizował także stoisko informacyjno- promocyjne, przy którym osoby zainteresowane mogły uzyskać porady prawne, otrzymać broszury, informatory i publikacje związane z prawem pracy, bezpieczeństwem i higieną pracy w budownictwie.

Zapraszamy na stronę:

https://www.bhpnatak.pl/

Relacja z konferencji w lokalnych mediach:

https://expressbydgoski.pl/na-politechnice-bydgoskiej-o-bezpiecznej-pracy-na-budowach/ar/c10-17551387

https://bydgoszcz.tvp.pl/69906342/-politechnika-bydgoska-wiedza-na-temat-przepisow-i-zasad-bhp

https://www.radiopik.pl/5,109752,na-budowie-trzeba-miec-oczy-dookola-glowy-uwazac

17.05.2023 r. w „Rozmowie dnia” TVP3 BYDGOSZCZ zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Bydgoszczy Waldemar Adametz podsumował konferencję „Zagrożenia przy pracach budowlanych i koordynacja bhp na budowach".

Link do programu:

https://bydgoszcz.tvp.pl/69911716/rozmowa-dnia-17052023

Fot. Express Bydgoski, Politechnika Bydgoska

 

autor: MG


GIP Przejdź do GIP Porady prawne