• RSS
  • Wersja tekstowa

Państwowa Inspekcja Pracy

22.05.2023

Podsumowanie X jubileuszowej edycji Tygodnia Bezpieczeństwa w Budownictwie

Państwowa Inspekcja Pracy włączyła się w obchody Tygodnia Bezpieczeństwa, który rozpoczął się 15.05.2023 r. i trwał do 21.05.2023 r.  Hasło tegorocznej edycji brzmi „Stop ma moc. Uważam, nie narażam”. Organizatorem wydarzenia jest Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.

Celem Tygodnia Bezpieczeństwa jest promocja kultury pracy; zero wypadków na budowach, a także popularyzacja dobrych praktyk w budownictwie.

Grupą docelową na spotkaniach z inspektorami pracy stanowili pracownicy budów, inspektorzy, inwestorzy, wykonawcy i podwykonawcy oraz studenci i absolwenci kierunków budowlanych. Na uwagę zasługuje fakt, że sporą grupę odbiorców stanowili obywatele z Ukrainy i inni cudzoziemcy.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy przeprowadził cykl szkoleń oraz pokazów na placach budów województwa kujawsko-pomorskiego.

W dniu 15.05.2023 r. na budowie budynku wielorodzinnego w Osielsku, inspektor pracy Grażyna Kodan z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy wygłosiła prelekcję dla pracowników, pracodawców i służby BHP dot. m. in. zagrożeń w budownictwie z uwzględnieniem prac szczególnie niebezpiecznych oraz dobrych praktyk na budowie.

Podczas spotkania odbył się pokaz produktów BHP; środków ochrony zbiorowej i indywidualnej oraz zabezpieczeń przed zagrożeniami (DEMOVAN-wóz demonstracyjny).

Organizator wydarzenia, firma Betpol S.A. umożliwiła pracownikom i podwykonawcom skorzystanie z mobilnego punktu diagnostycznego, w którym można było m. in. zmierzyć ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru.

Relacja ze spotkania w mediach:

https://www.radiopik.pl/5,109697,pip-kontroluje-place-budowy-w-calym-regionie-ten&s=1&si=1&sp=1

https://miasta.tokfm.pl/miasta_tokfm/7,185061,29761718,upadajac-z-metra-wysokosci-tez-mozna-sie-zabic-rusza-tydzien.html

W tym samym dniu, tj. 15.05.2023 r. na budowie osiedla mieszkaniowego przy ulicy Pomorskiej w Bydgoszczy, inspektor pracy Marcin Woźniak przeprowadził szkolenie dla pracowników i kadry kierowniczej branży budowlanej dot. najczęściej występujących nieprawidłowości na budowach i stosowania dobrych praktyk w oparciu o wypadki.

W dniu 16.05.2023 r. na budowie hali firmy Drobex przy ulicy Przemysłowej w Bydgoszczy inspektor Grażyna Kodan wygłosiła prelekcję dot. zagrożeń w budownictwie. W tym samym dniu inspektor pracy Małgorzata Wieczorek szkoliła pracowników sektora budowlanego w jednostce wojskowej przy ul. Sobieskiego w Toruniu, gdzie wykonywane są prace remontowe i modernizacyjne. Dwa kolejne szkolenia odbyły się na budowie Kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, które przeprowadził inspektor pracy Marcin Woźniak.

17.05.2023 r. inspektor pracy Wojciech Andrzejewski spotkał się z pracownikami sektora budowlanego na budowie obwodnicy w miejscowości Lubraniec.

Dnia 18.05.2023 r. w regionie odbyły się cztery szkolenia; inspektorzy pracy Grażyna Kodan i Dariusz Lewandowski przeprowadzili dwa- pierwsze w Sucharzewie na budowie przepompowni i linii światłowodowej, drugie w miejscowości Kościelec na zapleczu budowy farmy fotowoltaicznej, natomiast Marcin Woźniak szkolił na terenie budowy firmy Pronatura w Bydgoszczy, a Wojciech Andrzejewski na budowie Sądu Okręgowego we Włocławku.

W dniu 19.05.2023 r. Grażyna Kodan wygłosiła dwie prelekcje na budowach przy ul. Naruszewicza i Biskupińskiej w Bydgoszczy.

autor: MG


GIP Przejdź do GIP Porady prawne