Jesteś na stronie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy

Przejdź na stronę Państwowej Inspekcji PracyJak zgłosić wypadek

ROK MIESIĄC LICZBA WYPADKÓW W TYM
Śmiertelne Ciężkie Zbiorowe Lekkie

2023

Styczeń

12

4

6

2

-

Luty

10

4

3

1

2

Marzec

18

5

5

3

5

Kwiecień

13

3

4

2

4

Maj

16

4

3

2

7

Czerwiec

8

3

4

1

-

Lipiec

20

2

10

2

6

Sierpień

14

4

4

2

4

Wrzesień

 

 

 

 

 

Październik

 

 

 

 

 

Listopad

 

 

 

 

 

Grudzień

 

 

 

 

 

 

STYCZEŃ

W styczniu 2023 roku do OIP w Bydgoszczy zgłoszono ogółem 12 wypadków, w tym  4  wypadki śmiertelne, 6 wypadków ciężkich oraz 2 wypadki zbiorowe.

Wypadki śmiertelne – styczeń 2023

 1. 19 stycznia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 11.00 w kompleksie leśnym w gminie Obrowo uległ pracownik zakładu świadczącego usługi wycinki drzew z siedzibą w miejscowości Witowąż.  Poszkodowany w trakcie wycinania drzewa został uderzony przez przewracające się drzewo. W wyniku doznanych urazów mężczyzna poniósł śmierć na miejscu zdarzenia.

 2. 20 stycznia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 12 stycznia 2023 roku około godz. 10.00 na terenie zakładu prefabrykatów w miejscowości Kurzętnik uległ pracownik przedsiębiorstwa produkcji betonowych wyrobów dla budownictwa z siedzibą w Golubiu – Dobrzyniu.  Mężczyzna w trakcie wykonywania pracy zgłosił złe samopoczucie (stawił się do pracy po absencji chorobowej). Udał się do pomieszczenia szatni celem przebrania się i opuszczenia zakładu. Po pewnym czasie pracownicy zastali poszkodowanego, gdy leżał  na podłodze w szatni. Natychmiast podjęto akcję reanimacyjną i wezwano służby medyczne.  Prowadzone czynności ratunkowe nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Lekarz stwierdził zgon z powodu niewydolności krążeniowo – oddechowej.

 3. 27 stycznia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 16 stycznia 2023 roku na parkingu w miejscowości Krefeld w Niemczech uległ pracownik przedsiębiorstwa świadczącego usługi transportu towarów z siedzibą w Rogowie. Poszkodowany zatrudniony na stanowisku kierowcy telefonicznie zawiadomił bazę zakładu iż podczas postoju źle się poczuł. Na miejsce wysłano innego pracownika, który znajdował się w pobliżu. Pracownik ten po przybyciu na miejsce wezwał służby medyczne. Poszkodowanego przetransportowano do szpitala, gdzie zmarł. W wyniku przeprowadzonej sekcji zwłok stwierdzono zator płucny.

 4. 28 stycznia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 17.20 uległ pracownik zakładu przetwórstwa drewna w Osiu. Podczas ręcznego zasypywania trocin do zbiorników przykotłowych doszło do eksplozji pyłu drzewnego. W wyniku doznanych urazów mężczyzna poniósł śmierć na miejscu zdarzenia.

Wypadki ciężkie – styczeń 2023

 1. 01 stycznia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 18.30 uległ pracownik zakładu branży spożywczej w Kruszwicy. Podczas wykonywania prac w rozdzielni elektrycznej poszkodowany został porażony łukiem elektrycznym. Spowodowało to poparzenie prawej ręki.

 2. 03 stycznia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 08.10 na terenie zakładu robót i naprawy dróg w miejscowości Nowa Wieś uległ pracownik przedsiębiorstwa. Poszkodowany wraz z innymi pracownikami wykonywał prace związane z demontażem podzespołów kruszarki. Do prac transportowych używano koparko – ładowarki z zamontowanymi do niej zawiesiami  hakowymi. W chwili podnoszenia elementu maszyny jeden z luźno wiszących haków zaczepił o obudowę, a następnie po uwolnieniu uderzył mężczyznę powodując urazy głowy i prawej ręki.

 3. 19 stycznia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 07.40 uległa pracownica zakładu produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych w miejscowości Katarzynki. Poszkodowana została potrącona i najechana przez wózek jezdniowy podnośnikowy. W wyniku zdarzenia kobieta doznała urazów kończyn dolnych. Poszkodowaną przetransportowano do szpitala.

 4. 19 stycznia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 07.40 uległa pracownica zakładu produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych w miejscowości Katarzynki. Poszkodowana została potrącona i najechana przez wózek jezdniowy podnośnikowy. W wyniku zdarzenia kobieta doznała urazów kończyn dolnych. Poszkodowaną przetransportowano do szpitala.

 5. 20 stycznia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 10.30 podczas remontu budynku w miejscowości Bytoń uległa osoba świadcząca pracę zarobkową w ramach umowy zlecenie z właścicielem zakładu instalacji i naprawy sprzętu elektrycznego z siedzibą we Włocławku. Poszkodowany stojąc na drabinie wykonywał pracę związaną z wymianą instalacji elektrycznej w budynku. Nagle utracił równowagę i spadł z wysokości ok. 1,5 metra na betonową posadzkę. Upadając uderzył głową o betonowy próg. Nieprzytomny został przetransportowany do szpitala.

 6. 20 stycznia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 10.30 podczas remontu budynku w miejscowości Bytoń uległa osoba świadcząca pracę zarobkową w ramach umowy zlecenie z właścicielem zakładu instalacji i naprawy sprzętu elektrycznego z siedzibą we Włocławku. Poszkodowany stojąc na drabinie wykonywał pracę związaną z wymianą instalacji elektrycznej w budynku. Nagle utracił równowagę i spadł z wysokości ok. 1,5 metra na betonową posadzkę. Upadając uderzył głową o betonowy próg. Nieprzytomny został przetransportowany do szpitala.

 7. 26 stycznia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 16.05 w hali produkcyjnej zakładu produkcji konstrukcji metalowych w Inowrocławiu uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na rzecz podmiotu świadczącego usługi z siedzibą w Łomży. Poszkodowany obsługiwał prasę hydrauliczną -czynności polegały na znakowaniu elementów z blachy. W wyniku kontaktu lewej dłoni ze stemplem prasy doszło do amputacji palców dłoni.

 8. 28 stycznia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu 27 stycznia 2023 roku około godz. 17.15 uległ pracownik zakładu produkcji mebli z siedzibą w Wąbrzeźnie. Podczas obsługi prasy do obróbki metali doszło do kontaktu ruchomego elementu maszyny - stempla z dłonią pracownika. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał urazu zmiażdżenia trzech palców.

LUTY

W lutym 2023 roku do OIP w Bydgoszczy zgłoszono ogółem 10 wypadków, w tym  4  wypadki śmiertelne, 3 wypadki  ciężkie, 1 wypadek zbiorowy oraz 2 wypadki tzw. lekkie.

Wypadki śmiertelne – luty 2023

 1. 01 lutego 2023 roku Zatrudniający zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 05.40 na terenie hurtowni napojów w Bydgoszczy uległa osoba wykonująca pracę zarobkową w ramach umowy zlecenie na rzecz zewnętrznego podmiotu świadczącego usługi ochrony mienia z siedzibą w Warszawie. Mężczyzna w trakcie czynności służbowych zgłosił telefonicznie swojemu przełożonemu złe samopoczucie. Po zapewnieniu zmiennika, około 04.30 opuścił teren zakładu – wyjechał własnym samochodem. O godzinie 05.40 został znaleziony w stanie nieprzytomności w swoim samochodzie. Na miejsce wezwano służby ratownicze. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł.  

 2. 08 lutego 2023 roku Pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 12.55 uległ pracownik zakładu produkcji wyrobów metalowych z siedzibą w Kruszynie Krajeńskim. Poszkodowany transportował ręcznie stalową rurę na terenie otwartym zakładu. Przechodząc przez bramę, chcąc ominąć stojący tam pojazd trzymany element wyprostował – ustawił w pionie.  Dotknął nim przewód elektroenergetycznej linii napowietrznej. Mężczyzna został porażony prądem elektrycznym. Podjęto czynności reanimacyjne, a wezwane na miejsce służby ratownicze przewiozły mężczyznę do szpitala, gdzie poszkodowany zmarł.

 3. 16 lutego 2023 roku Pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 03 lutego 2023 roku około godz. 10.00 podczas prowadzonych robót przy drodze powiatowej w okolicy miejscowości Nawry uległ pracownik zakładu budowy dróg z siedzibą w Toruniu. Poszkodowany zasłabł podczas pracy. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie 15 lutego br. zmarł. 

 4. 20 lutego 2023 roku Pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 16 lutego 2023 roku około godz. 19.00 uległa pracownica jednej ze szkół wyższych w Bydgoszczy. Poszkodowana została odnaleziona nieprzytomna w pomieszczeniu toalety.  Wezwany na miejsce lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon.

Wypadki ciężkie – luty 2023

 1. 20 lutego 2023 roku Pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 17 lutego 2023 roku około godz. 15.30 na terenie zakładu produkcji papieru i tektury w Świeciu uległ pracownik zewnętrznego podmiotu dokonującego naprawy maszyn z siedzibą w Mysłowicach. Podczas ściągania okładziny z wału maszyny tzw. tekturnicy doszło do przygniecenia kciuka lewej dłoni przez element maszyny. W szpitalu dokonano pourazowej amputacji paliczka kciuka.

 2. 21 lutego 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 10 lutego 2023 roku około godz. 10.00 podczas prac zagospodarowania brzegów jeziora Niskie Brodno w Brodnicy uległ pracownik zakładu produkcji i montażu konstrukcji metalowych z siedzibą w miejscowości Rzuców woj. mazowieckie. Podczas wykonywania prac montażowych przy budowie hangaru żeglarskiego mężczyzna spadł z drabiny  uderzając głową o posadzkę. W wyniku uderzenia doznał obrażeń twarzoczaszki. W chwili zgłaszania wypadku przebywał w szpitalu w stanie śpiączki farmakologicznej.

 3. 28 lutego 2023 roku Pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 08.40 uległ pracownik zakładu produkcji wyrobów tartacznych w miejscowości Lulkowo. Podczas udrażniania odciągu przy strugarce czterostronnej doszło do pochwycenia odzieży na lewej ręce pracownika i wciągnięcia ręki przez mechanizm podający. W wyniku zdarzenia poszkodowany doznał ran szarpanych dłoni i przedramienia lewej ręki.

MARZEC

W marcu 2023 roku do OIP w Bydgoszczy zgłoszono ogółem 18 wypadków, w tym 5 wypadków śmiertelnych, 5 wypadków  ciężkich, 3 wypadki zbiorowe oraz 5 wypadków tzw. lekkich.

Wypadki śmiertelne – marzec 2023

 1. 17 marca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 06 marca 2023 roku uległ pracownik zakładu zarządzającego działalnością publiczną -oddział w Bydgoszczy. Poszkodowany jechał samochodem w roli pasażera z kontroli podmiotu gospodarowania odpadami.  Będąc w miejscowości Lubaszcz mężczyzna nagle stracił przytomność. Natychmiast został przewieziony do szpitala, gdzie 17 marca br. zmarł.

 2. 20 marca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 17 marca 2023 roku około godz. 10.30 uległ pracownik zakładu produkcji rolnej w Kawęcinie. Poszkodowany będąc na spotkaniu producentów mleka w Dani został potrącony przez ładowarkę na terenie gospodarstwa rolnego. W wyniku doznanych urazów mężczyzna zmarł na miejscu wypadku.

 3. 22 marca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 8.35 uległ pracownik odprowadzania i oczyszczania ścieków z siedzibą w Grudziądzu. Poszkodowany, kierowca samochodu ciężarowego podczas transportu odpadów na terenie składowiska w miejscowości Zakurzewo wjechał na nierówność drogi, co doprowadziło do przewrócenia pojazdu. W wyniku doznanych urazów mężczyzna zmarł.

 4. 22 marca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 16 marca 2023 roku około godz. 20.00 uległ pracownik jednego z banków z siedzibą w Bydgoszczy. Poszkodowany przebywał w podróży służbowej. W trakcie powrotu do hotelu zaczął odczuwać silne bóle w klatce piersiowej. W związku z dolegliwościami został przewieziony do szpitala, gdzie pomimo podjęcia czynności medycznych zmarł.

 5. 31 marca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 14.00 na jednej ze stacji benzynowych we Włocławku uległ pracownik przedsiębiorstwa dostarczającego paliwo na stacje z siedzibą we Włocławku. Poszkodowany – kierowca cysterny podczas dostawy paliwa zasłabł w kabinie samochodu. Kierownik stacji benzynowej znalazł mężczyznę nieprzytomnego. Podjęto akcję reanimacyjną i wezwano służby medyczne. Prowadzone czynności nie przyniosły rezultatu w postaci przywrócenia czynności życiowych. Mężczyzna zmarł.  

Wypadki ciężkie – marzec 2023

 1. 06 marca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 08.50 uległ pracownik zakładu wytwarzania produktów przemiału zbóż w miejscowości Racice. Podczas obsługi taśmociągu doszło do pochwycenia i wciągnięcia prawej ręki poszkodowanego przez będące w ruchu elementy maszyny.  Spowodowało to złamanie kości ręki.

 2. 20 marca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 06.30 na terenie hali produkcyjnej zakładu produkcji konstrukcji metalowych w Brześci Kujawskim uległ pracownik przedsiębiorstwa. Podczas przygotowywania linii produkcyjnej do profilowania ceowników otworowanych doszło do pochwycenia i wciągnięcia lewej dłoni przez będące w ruchu elementy urządzenia. Mężczyzna doznał urazów 4 i 5 palca dłoni. W szpitalu dokonano pourazowej amputacji palców. 3. 24 marca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 23 marca 2023 roku około godz. 09.00 na terenie gospodarstwa rolnego w miejscowości Kętrzyno uległ pracownik zakładu hurtowej sprzedaży chemikaliów  z siedzibą w Rypinie. Podczas rozładunku towaru za pomocą przenośnika ślimakowego mężczyzna się poślizgnął. Próbując utrzymać równowagę oparł się prawą ręką o konstrukcję przenośnika. Ręka została pochwycona przez będący w ruchu element. Dwa palce dłoni zostały zakleszczone i zmiażdżone.

 3. 28 marca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 27 marca 2023 roku uległa pracownica jednego z banków na terenie Bydgoszczy. Podczas zamykania drzwi skarbca doszło do przytrzaśnięcia palca środkowego lewej dłoni. Spowodowało to amputację części palca.

 4. 30 marca 2023 roku pracodawca użytkownik zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 07.00 uległa pracownica tymczasowa wykonująca pracę zarobkową na podstawie umowy zlecenie. Wypadek zaistniał w Bydgoszczy w hali produkcyjnej zakładu obróbki metalu. Podczas obsługi prasy hydraulicznej krawędziowej – podczas gięcia elementu doszło do przyciśnięcia kciuka prawej dłoni przez element maszyny. Po przewiezieniu  poszkodowanej do szpitala dokonano pourazowej amputacji palca.

KWIECIEŃ

W kwietniu 2023 roku do OIP w Bydgoszczy zgłoszono ogółem 13 wypadków, w tym 3 wypadków śmiertelnych, 4 wypadków  ciężkich, 2 wypadki zbiorowe oraz 4 wypadków tzw. lekkich.

Wypadki śmiertelne – kwiecień 2023

 1. 17 kwietnia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu 14 kwietnia 2023 roku około godz. 18.00 uległ pracownik przedsiębiorstwa świadczącego usługi montażu systemów grzewczych z siedzibą w Zduńskiej Woli. Od dnia 11 kwietnia br. pracownik wykonywał pracę w Sępólnie Krajeńskim. W dniu 12 kwietnia 2023r. pracownik zgłosił złe samopoczucie – ból pleców i okolicy nerek. W związku z pogorszającym się stanem zdrowia w dniu 14 kwietnia podjęto decyzję o przewiezieniu mężczyzny do miejsca zamieszkania. W trakcie podróży nastąpiło dalsze pogorszenie zdrowia. W miejscowości Brzoza koło Bydgoszczy poszkodowanego zawieziono do przychodni lekarskiej. Po badaniach mężczyzna został przetransportowany do szpitala
  w Bydgoszczy, gdzie tego samego dnia zmarł.

 2. 27 kwietnia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 26 kwietnia 2023 roku około godz. 09.30 uległ pracownik zakładu uzdatniania i dostawy wody w Toruniu.  Podczas załadunku narzędzi do samochodu służbowego pracownik nagle zasłabł. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie pomimo podjętych czynności reanimacyjnych zmarł.

 3. 27 kwietnia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 19.00 uległ pracownik zakładu wytwarzanie energii elektrycznej w Radojewicach. Podczas naprawy koparki poszkodowany został uderzony, a następnie przygnieciony przez łyżkę maszyny. Z wieloma urazami został przetransportowany karetką do szpitala,  gdzie w wyniku doznanych urazów zmarł.

Wypadki ciężkie – kwiecień 2023

 1. 14 kwietnia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 06.15 uległ pracownik zakładu produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych w Toruniu. Mężczyzna czyścił prasę hydrauliczną bez wyłączenia napędu maszyny. W pewnym momencie doszło do pochwycenia lewego kciuka przez będący
  w ruchu element urządzenia. Doszło do zmiażdżenia palca.

 2. 14 kwietnia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 13 kwietnia 2023 roku około godz. 14.30 uległ pracownik zakładu napraw sprzętu wojskowego w Bydgoszczy. Mężczyzna w trakcie spożywania posiłku w stołówce nagle zasłabł. Natychmiast podjęto czynności reanimacyjne i wezwano pogotowie ratunkowe. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, gdzie został poddany operacji serca.

 3. 18 kwietnia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 13 kwietnia 2023 roku około godz. 08.45 uległ pracownik zakładu budowy dróg z siedzibą w Radziejowie. W trakcie zabezpieczania stalowego zbiornika usytuowanego na widłach wózka jezdniowego nastąpiło zsunięcie się ładunku. Spowodowało to zmiażdżenie kciuka prawej ręki.

 4. 19 kwietnia 2023 roku 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 11 kwietnia 2023 roku około godz. 09.10 uległ pracownik zakładu przetwórstwa drewna z siedzibą w miejscowości Sierniki. Poszkodowany dokonywał konserwacji podajnika drewna. Podczas wymiany pasków nastąpiło pochwycenie prawej dłoni przez mechanizm urządzenia. Spowodowało to amputację II palca oraz zmiażdżenie III, IV i V palca ręki.

MAJ

W maju 2023 roku do OIP w Bydgoszczy zgłoszono ogółem 16 wypadków, w tym 4  wypadki śmiertelne, 3 wypadki  ciężkie, 2 wypadki zbiorowe oraz 7 wypadków tzw. lekkich.

Wypadki śmiertelne – maj 2023

 1. 02 maja 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 08.40 uległ pracownik zakładu produkcji chemikaliów w Inowrocławiu. Pracownik wykonywał pracę związaną z kontrolą środków do transportu ładunków. W pewnym momencie z powodu złego samopoczucia przerwał pracę i udał się do pomieszczenia szatni. Około godziny 08.40 został znaleziony w stanie nieprzytomnym przez innego pracownika. Podjęto czynności reanimacyjne i na miejsce wezwano służby ratunkowe. Prowadzona akcja ratunkowa nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, poszkodowany zmarł.

 2. 15 maja 2023 roku zatrudniający zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 06 maja 2023 roku około godz. 17.00 na terytorium Łotwy uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na innej podstawie niż stosunek pracy, na rzecz podmiotu handlującego pojazdami samochodowymi z siedzibą w miejscowości Grupa. Poszkodowany kierując samochodem służbowym wracał z Łotwy do Polski. Jadąc drogą na terenie Łotwy zjechał autem na przeciwległy pas jezdni doprowadzając do czołowego zderzenia z samochodem ciężarowym. W wyników doznanych urazów poszkodowany zmarł. 

 3. 17 maja 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 11.00 na budowie stacji uzdatniania wody we Włocławku uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na innej podstawie niż stosunek pracy na rzecz podmiotu świadczącego usługi w zakresie wykonawstwa instalacji elektrycznych z siedzibą we Włocławku. Poszkodowany wykonywał pracę związaną z montażem instalacji elektrycznej. Około godz.10.45 członkowie brygady udali się na przerwę śniadaniową. Po przerwie po godz. 11.00 jeden ze współpracowników znalazł za kontenerem magazynowym poszkodowanego leżącego na ziemi, bez oznak życia. Natychmiast przystąpiono do akcji reanimacyjnej i wezwano służby medyczne. Prowadzone czynności nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, mężczyzna zmarł.

 4. 25 maja 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 24 maja 2023 roku około godz. 09.00 na terenie leśnictwa Żyrardów uległ pracownik zakładu usług transportowych z siedzibą w miejscowości Grążawy. Poszkodowany pojechał samochodem specjalistycznym w celu odbioru drewna. W umówionym miejscu załadunku mężczyzna został znaleziony przez leśniczego w stanie nieprzytomny. Wezwane na miejsce służby ratunkowe stwierdziły zgon.

Wypadki ciężkie – maj 2023

 1. 08 maja 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 09.20 uległ pracownik zakładu produkcji konstrukcji stalowych w Toruniu. Poszkodowany obsługiwał szlifierkę stołową. Podczas obróbki elementu nastąpiło pochwycenie rękawicy, a następnie kciuka lewej dłoni przez tarczę szlifierską. Spowodowało to zmiażdżenie części palca. Po przewiezieniu do szpitala dokonano częściowej amputacji  kciuka.

 2. 19 maja 2023 roku inspektor pracy uzyskał informację o wypadku, któremu w dniu 13 kwietnia 2023 roku na terenie budowy domu jednorodzinnego w Bydgoszczy uległ pracownik młodociany zatrudniony w celu przygotowania zawodowego przez firmę dekarską z siedzibą w miejscowości Jacewo. W dniu wypadku, po skończonej pracy pracownik uczestniczył w pracach załadunkowych sprzętu do samochodu. Podczas przenoszenia elektronarzędzia – szlifierki zasilanej baterią nastąpiło przypadkowe włączenie zasilania urządzenia. Doszło do kontaktu prawej dłoni z tarczą tnącą. Spowodowało to rany palca wskazującego. Poszkodowanego przewieziono do szpitala, gdzie dokonano częściowej amputacji palca.

 3. 29 maja 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 06.15 uległa pracownica zakładu obróbki mechanicznej metalu we Włocławku. Podczas cięcia rury metalowej przecinarką taśmową doszło do kontaktu lewej dłoni z narzędziem tnącym maszyny. Spowodowało to uraz w postaci ran ciętych i szarpanych śródręcza.

CZERWIEC

W czerwcu 2023 roku do OIP w Bydgoszczy zgłoszono ogółem 8 wypadków, w tym 3  wypadki śmiertelne, 4 wypadki  ciężkie oraz 1 wypadek zbiorowy.

Wypadki śmiertelne – czerwiec 2023

 1. 05 czerwca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 10.00 na terenie gospodarstwa rolnego w miejscowości Kłótno gm. Baruchowo uległa osoba wykonująca pracę na rzecz zakładu robót budowlanych z siedzibą w Lubrańcu. Poszkodowany stojąc na kombajnie zbożowym podawał łatę na dach remontowanej stodoły. W pewnej chwili mężczyzna stracił równowagę i spadł z wysokości około 3,0 metrów uderzając głową o podłoże. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, gdzie w wyniku doznanych urazów zmarł.

 2. 19 czerwca 2023 roku zatrudniający zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 12.20 uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na podstawie umowy zlecenie na rzecz hurtowni artykułów toaletowych i kosmetyków z siedzibą w miejscowości Zielonka. Wypadek zaistniał w miejscowości Zamość tj. miejscu prowadzenia działalności podmiotu. Poszkodowany wykonywał pracę polegającą na naprawie palet drewnianych. Po godzinie 12.00 stwierdzono nieobecność mężczyzny na stanowisku pracy. Rozpoczęto poszukiwania osoby. Po kilku minutach został odnaleziony w jednym z pomieszczeń w stanie nieprzytomnym. Podjęto czynności  reanimacyjne i wezwano służby medyczne. Prowadzone czynności nie przyniosły rezultatu, poszkodowany zmarł.

 3. 20 czerwca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 13.00 uległ pracownik zakładu produkcji wyrobów tekstylnych z siedzibą w Toruniu. Poszkodowany idąc przez halę produkcyjną nagle zasłabł i stracił przytomność. Podjęto czynności reanimacyjne i wezwano pogotowie ratunkowe. Prowadzone czynności nie przyniosły rezultatu, poszkodowany zmarł.

Wypadki ciężkie – czerwiec 2023

 1. 1. 06 czerwca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 02 czerwca 2023 roku około godz. 11.15 na terenie budowy w Bydgoszczy uległ pracownik międzynarodowego konsorcjum z siedzibą w Belgii. Poszkodowany podczas oględzin instalacji będącej pod ciśnieniem otrzymał polecenie dokręcenia mocowań obejmy. Podczas wykonywania tej pracy doszło do uszkodzenia śruby mocującej i wyrzutu obejmy. Mężczyzna został uderzony metalowym elementem w klatkę piersiową. Spowodowało to również upadek poszkodowanego i uderzenie głową i elementy instalacji. Z obrażeniami głowy i klatki piersiowej został przewieziony do szpitala.

 2. 12 czerwca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu 10 czerwca 2023 roku około godz. 10.00 na budowie w miejscowości Wierzchucin Królewski uległa osoba wykonująca pracę zarobkową w ramach umowy zlecenie na rzecz właściciela zakładu ogólnobudowlanego z siedzibą w Gościeradzu. Poszkodowany spadł z rusztowania na betonową posadzkę. W wyniku upadku uderzył głową o podłoże. Nieprzytomny został przewieziony do szpitala.

 3. 13 czerwca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 13.30 na terenie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w miejscowości Mielno uległ pracownik zakładu budowlanego z siedzibą w miejscowości Sompolno woj. wielkopolskie. Podczas załadunku odpadów wielkogabarytowych mężczyzna wszedł na przyczepę samochodu ciężarowego celem sprawdzenia zabezpieczeń ładunku. W pewnej chwili stracił równowagę i spadł z wysokości około 4,0 metrów na podłoże. W wyniku upadku doznał wieloodłamowych złamań kości kończyn dolnych.

 4. 26 czerwca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 10.40 podczas remont budynku mieszkalnego w miejscowości Stajenczyki uległ pracownik zakładu wykonawstwa instalacji elektrycznych z siedzibą we Włocławku. Poszkodowany stojąc na podeście rusztowania typu warszawskiego wykonywał pracę przy elewacji budynku. Nastąpiło przewrócenie się rusztowania. Mężczyzna spadł z wysokości ok. 3,0 metrów uderzając głową o podłoże. Nieprzytomny został przewieziony do szpitala.

LIPIEC

W lipcu 2023 roku do OIP w Bydgoszczy zgłoszono ogółem 20 wypadków, w tym 2  wypadki śmiertelne, 10 wypadków  ciężkich, 2 wypadki zbiorowe oraz 6 wypadków lekkich.

Wypadki śmiertelne – lipiec 2023

 1. 10 lipca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 07.40 na budowie zbiornika retencyjnego kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy uległ pracownik zakładu instalacji wodno – kanalizacyjnych z siedzibą w Bydgoszczy. Podczas montażu ścian szalunkowych w wykopie doszło do przewrócenia jednej ze ścian na stojącego w pobliżu pracownika. W wyniku doznanych wielonarządowych urazów mężczyzna zmarł.

 2. 19 lipca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 01.00 na drodze nr 15 pomiędzy miejscowościami Suchatówka, a Gniewkowo uległ pracownik zakładu świadczącego usługi transportu drogowego towarów z siedzibą w Łysomicach. Podczas jazdy samochodem, w pojazd kierowany przez pracownika wjechał samochód ciężarowy jadący z naprzeciwka. W wyniku doznanych urazów mężczyzna zginął na miejscu zdarzenia.

Wypadki ciężkie – lipiec 2023

 1. 07 lipca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 08.15 we Włocławku uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na rzecz podmiotu branży budowlano instalacyjnej z siedzibą w Warszawie. Podczas cięcia blachy przy pomocy nożyc gilotynowych lewa dłoń poszkodowanego znalazła się w strefie niebezpiecznej maszyny. Opadający nóż obciął dwa palce dłoni.

 2. 10 lipca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 30 czerwca 2023 roku około godz. 08.00 uległ pracownik zakładu świadczącego usługi oczyszczania miasta w Toruniu. Podczas czynności związanych z mocowaniem metalowego kontenera do specjalistycznego pojazdu poszkodowany znajdował się w pobliżu tyłu pojazdu. W pewnym momencie został uderzony przez  kontener, a następnie przygnieciony do konstrukcji pojazdu. W wyniku zdarzenia mężczyzna doznał urazów klatki piersiowej i obrażeń narządów wewnętrznych.

 3. 13 lipca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 06.50 uległ pracownik zakładu produkcji opakowań z tworzyw sztucznych z siedzibą w miejscowości Wielkie Rychnowo. Podczas demontażu siłownika przy mechanizmie podnoszenie wózka widłowego doszło do zakleszczenia trzeciego palca prawej dłoni pomiędzy elementami mechanizmu. W szpitalu dokonano amputacji tego palca.

 4. 14 lipca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 02.40 na terenie zakładu produkcji chemikaliów nieorganicznych w Janikowie uległ pracownik zakładu usługowo – serwisowego z siedzibą w Trzebini. Podczas czyszczenia kanału spalin na kotle przy użyciu wody pod ciśnieniem z węża mężczyzna stracił kontrolę nad trzymaniem elementu węża.  Wypuścił go z rąk, w następstwie tego został uderzony w głowę. Poszkodowany doznał urazu oczodołu i gałki ocznej oraz złamania kości czaszki.

 5. 14 lipca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia na terenie hali sportowej w Mogilnie uległ pracownik zakładu zakładania i pielęgnacji terenów zielonych z siedzibą w miejscowości Krosinko. Podczas prac w wykopie przy instalacji nawadniającej doszło do osunięcia się ziemi i zasypania znajdującego się tam mężczyzny. Poszkodowany w stanie nieprzytomnym został przewieziony do szpitala.

 6. 17 lipca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 09.00 na terenie gospodarstwa rolnego w miejscowości Przypust uległa osoba wykonująca pracę zarobkową na rzecz podmiotu świadczącego usługi napraw i konserwacji maszyn z siedzibą w miejscowości  Żydowo. Poszkodowany znajdował się wewnątrz skrzyniopalety  umieszczonej na widłach wózka jezdniowego podnośnikowego na wysokości ok. 3,0 metrów. W pewnym momencie nastąpiło przechylenie się pojemnika, mężczyzna stracił równowagę i spadł na betonową posadzkę. W stanie nieprzytomnym został przewieziony do szpitala.

 7. 18 lipca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 16.00 uległ pracownik zakładu transportowego z siedzibą w Tucholi. Wypadek zaistniał w miejscowości Przysiersk. Poszkodowany jako kierowca samochodu specjalistycznego tzw. betoniarki zaparkował pojazd pod liniami sieci elektroenergetycznej. W trakcie obsługi betoniarki został porażony prądem elektrycznym. Nieprzytomny został przewieziony do szpitala.

 8. 18 lipca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 11.00 w miejscowości Lisi Ogon uległ pracownik centrum  logistycznego. Poszkodowany wykonywał pracę znajdując się w koszu podnośnika, na wysokości ok. 2,0-3,0 metrów. Podczas montażu elementów nastąpił upadek z wysokości. W wyniku uderzenia o podłoże mężczyzna doznał wielonarządowych urazów.

 9. 27 lipca 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 28 czerwca 2023 roku około godz. 15.50 na budowie w miejscowości Ostrówce uległa osoba świadcząca pracę zarobkową na rzecz zakładu budowlanego z siedzibą w miejscowości Podgórzyn. Poszkodowany znajdując się na antresoli podawał  drewniane belki pracownikom znajdującym się na rusztowaniu. W wyniku utraty równowagi mężczyzna spadł z wysokości ok. 2,5 metra na posadzkę. W wyniku uderzenia o podłoże poszkodowany doznał złamania kości czaszki, twarzoczaszki oraz uraz mózgu.

 10. 31 lipca 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 13.00 na budowie budynku w Bydgoszczy uległ pracownik zakładu budowlanego z siedzibą w Bydgoszczy. Poszkodowany stojąc na podeście rusztowania metalowego typu „warszawskiego” na wysokości ok. 2,0 metrów wykonywał prace przy wiatrołapie. W pewnym momencie utracił równowagę i spadł na betonowe podłoże. Z urazami  złamania miednicy i kości ręki został przewieziony do szpitala.


SIERPIEŃ

W sierpniu 2023 roku do OIP w Bydgoszczy zgłoszono ogółem 14 wypadków, w tym 4 wypadki śmiertelne, 4 wypadki  ciężkie, 2 wypadki zbiorowe oraz 4 wypadki lekkie.

Wypadki śmiertelne – sierpień 2023

 1. 02 sierpnia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 08.20 uległ pracownik zakładu usług wspomagających transport lądowy z siedzibą w Bydgoszczy. Wypadek zaistniał na terenie stacji kolejowej Lipie Góry w Wielkopolsce. Poszkodowany zatrudniony na stanowisku toromistrza przed rozpoczęciem zmiany udał się do pomieszczenia dyżurnego ruchu. W pewnej chwili mężczyzna zasłabł. Podjęto czynności ratunkowe i wezwano służby medyczne. Reanimacja nie przyniosła oczekiwanego skutku, poszkodowany zmarł.

 2. 10 sierpnia 2023 roku pracodawca zawiadomił inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 09 sierpnia 2023 roku około godz. 10.00 uległa pracownica jednostki organizacyjnej świadczącej usługi w zakresie pomocy społecznej z siedzibą w miejscowości Nowe. Poszkodowana kierując samochodem drogą powiatową zjechała na przeciwległy pas jezdni doprowadzając do czołowego zderzenia z innym pojazdem. W wyniku doznanych urazów kobieta zmarła.

 3. 28 sierpnia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 19.45 na budowie budynku mieszkalnego w miejscowości Jaszczółtowo gm. Rojewo uległa osoba wykonująca pracę zarobkową w ramach umowy zlecenie na rzecz właściciela zakładu ogólnobudowlanego z siedzibą w miejscowości Płonkówko. Podczas podkopywania rozdzielnicy elektrycznej budowlanej 400V doszło do porażenia prądem elektrycznym. Poszkodowany zginął na miejscu wypadku.

 4. 30 sierpnia 2023 roku inspektor pracy w toku prowadzonych czynności kontrolnych ustalił, że w podmiocie prowadzącym działalność w zakresie zbierania odpadów innych niż niebezpieczne z siedzibą w Bukowcu dnia 11 sierpnia 2023 roku około godz. 15.00 zaistniał śmiertelny wypadek. Poszkodowany wyjeżdżając rowerem z terenu zakładu pracy na jezdnię został potrącony przez przejeżdżający samochód. W wyniku doznanych obrażeń mężczyzna zmarł.

 Wypadki ciężkie – sierpień 2023

 1. 01 sierpnia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu w dniu 20 lipca 2023 roku około godz. 08.00 uległa pracownica jednej z restauracji w Brodnicy. Podczas wymiany butli z gazem propan – butan w pomieszczeniu kuchni doszło do wycieku i zapłonu gazu. Poszkodowana doznała urazów w postaci poparzenia termicznego II i III stopnia nóg , rąk oraz twarzy.

 2. 03 sierpnia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 10.40 na terenie budowy w Toruniu uległ pracownik firmy budowlanej z siedzibą w miejscowości Pigża. Poszkodowany wykonywał roboty budowlane z rusztowania, będąc na wysokości około 4,0 metrów. W pewnym momencie doszło do upadku mężczyzny z podestu roboczego na ziemię. W wyniku uderzenia ciałem o podłoże doszło do złamania żeber oraz odmy płuc.

 3. 21 sierpnia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 09.50 na terenie zakładu przetwórstwa spożywczego w Chełmży uległa osoba wykonująca pracę zarobkową w ramach umowy zlecenie na rzecz właściciela podmiotu świadczącego usługi remontowe z siedzibą w Szamotułach (Wielkopolska). Podczas prac konserwacyjno -naprawczych taśmociągu nastąpiło pochwycenie prawej ręki mężczyzny przez będący w ruchu element urządzenia. Spowodowało to uraz w postaci  wieloodłamowego złamania kości ramiennej.

 4. 29 sierpnia 2023 roku Policja zawiadomiła inspektora pracy o wypadku, któremu tego samego dnia około godz. 18.40 na terenie zakładu przetwórstwa spożywczego w Chełmży uległ pracownik zewnętrznego podmiotu świadczącego usługi transportu drogowego. Podczas załadunku materiału do cysterny nastąpił upadek mężczyzny z konstrukcji zbiornika na ziemię. W wyniku uderzenia o podłoże poszkodowany doznał urazów głowy. 

 


OBJAŚNIENIE

nagłe zdarzenia medyczne – kolor zielony

komunikacyjne – kolor niebieski

śmiertelne – kolor czerwony

pozostałe – kolor czarny

Nie opisano wypadków zbiorowych, lekkich oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych.

Szukaj

Logo PIP

Menu